Szukaj nieruchomości


Kwadrat Nieruchomości

Panele fotowoltaiczne na dachach rosną jak kiedyś anteny satelitarne

Polacy na potęgę instalują panele fotowoltaiczne na dachach. Daje to oszczędności w domowym budżecie im samym, otoczeniu mniej zanieczyszczone powietrze, korzysta też całe środowisko.

Jeśli tempo instalacji się utrzyma, to na koniec roku charakterystyczne panele pojawią się już na 6 proc. domów w Polsce. Niemało, zważywszy że do końca ubiegłego roku, przez lata instalacji było to w sumie 3 proc.
Co ważne, badania pokazują, że tylko nieliczni są niezadowoleni z takiej decyzji inwestycyjnej, a znaczna część już planuje rozbudowę instalacji.

Ministerstwo Klimatu postanowiło iść za ciosem, uruchamiając akcję Dom z Klimatem. Ma ona pomóc szczególnie osobom, któe są na etapie planowania budowy swojego domu, ale nie tylko. Na utworzonym specjalnie portalu dostępne będą porady zarówno technologiczne jak finansowe, zwłaszcza o dopłatach:
"A jest w czym wybierać: w ramach programu „Czyste Powietrze” otrzymasz dofinansowanie na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe, na nowoczesne źródła ciepła oraz przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku. Stary system grzewczy w domu jednorodzinnym jest najczęściej nieefektywny, generuje duże zużycie paliwa, a przez to wysokie koszty eksploatacyjne. Przynosi również szkodę dla środowiska oraz zagraża naszemu zdrowiu. Dlatego najlepiej zastąpić go nowoczesnym, niskoemisyjnym urządzeniem, a przy okazji przeprowadzić termomodernizację budynku - ocieplić ściany i wymienić stolarkę okienną oraz drzwi. Wymiana kotła i termomodernizacja budynku nie jest kłopotliwa, przebiega sprawnie i przynosi długotrwałe korzyści. Warto również rozważyć zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na dachu. Instalacja zwraca się średnio po 6-8 latach. Dla zaspokojenia średniego zapotrzebowania rodziny na prąd wystarczy pokryć panelami fotowoltaicznymi 18m² dachu. Dodatkowo, w ramach programu „Mój Prąd” możesz wystąpić o zwrot do 50% kosztów takiej inwestycji - maksymalnie 5 tys. zł na instalację. Jeśli nie korzystasz z dotacji, możesz odliczyć koszt inwestycji od podatku, w ramach tzw. ulgi termomodernizacyjnej".

Dopłata 5 tysięcy a nawet 30 tysięcy

Bez wątpienia przyspieszenie w znacznej części jest zasługą dwóch programów rządowych Mój Prąd i Czyste Powietrze. W przypadku fotowoltaiki wznowiony w kwietniu program Czyste Powietrze uprościł wszystko gdyż umożliwił konsumentom inwestowanie i w termomodernizację i panele słoneczne w ramach jednej procedury, przewidzianej dla programu Czyste Powietrze, oczywiście z zachowaniem i jednej, i drugiej dotacji.

Panele zajmujące na dachu powierzchnię 11-20 metrów kwadratowych gwarantują prąd w domu po kosztach własnych

Oczywiście, mimo iż Program staje się coraz bardziej rozpoznawalny, a świadomość Polaków w zakresie ochrony środowiska stale wzrasta, to problem smogu w naszym kraju nadal pozostaje szczególnie uporczywy. Za taką sytuację odpowiada niska emisja, czyli uwalnianie do atmosfery szkodliwych substancji, która spowodowana jest głównie przez tak zwane „kopciuchy”. Dotacja w ramach programu Czyste Powietrze polega na dofinansowaniu przedsięwzięć realizowanych przez beneficjentów uprawnionych do podstawowego oraz podwyższonego poziomu dofinansowania.

Trzy opcje

Podstawowy poziom dofinansowania – dostępny już teraz dla wszystkich gospodarstw domowych (właścicieli nieruchomości) – może przyjąć jedną z dwóch form: dotacji albo dotacji z przeznaczeniem na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego.
Drugi poziom programu – podwyższony poziom dofinansowania – jest jeszcze na etapie legislacji, wnioski na jego zasadach będzie można składać zapewne dopiero po wakacjach. Jego beneficjentami będą mniej zamożne gospodarstwa domowe, dla których dofinansowanie będzie wyższe od podstawowego. Ponadto będzie udzielane w ramach jednej z trzech form. Są nimi: dotacja; pożyczka dla gmin, jako uzupełniające finansowanie dla Beneficjentów; dotacja z przeznaczeniem na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego.

Na poziomie podstawowym można uzyskać jeden z dwóch rodzajów wspomnianej wyżej dotacji na przedsięwzięcie sklasyfikowane w ramach jednej z trzech opcji – od zaklasyfikowania do konkretnej z nich zależy też maksymalna wysokość dotacji.
Opcja pierwsza przewiduje przedsięwzięcia obejmujące demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe oraz zakup i montaż pompy ciepła typu powietrze-woda albo gruntowej pompy ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i cwu. Kwota maksymalnej dotacji: wynosi 25 000 zł – gdy przedsięwzięcie nie obejmuje mikroinstalacji fotowoltaicznej lub 30 000 zł – dla przedsięwzięcia z mikroinstalacją fotowoltaiczną.
Opcja druga obejmuje przedsięwzięcia typu demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe oraz zakup i montaż innego źródła ciepła niż wymienione w opcji pierwszej do celów ogrzewania lub ogrzewania i cwu albo zakup i montaż kotłowni gazowej. W tej opcji kwota maksymalnej dotacji wynosi 20 000 zł – gdy przedsięwzięcie nie obejmuje mikroinstalacji fotowoltaicznej oraz 25 000 zł – dla przedsięwzięcia z mikroinstalacją fotowoltaiczną.
Opcja trzecia z kolei, z maksymalną kwotą dotacji do 10 tys. zł dotyczy przedsięwzięć nie obejmujących wymiany źródła ciepła na paliwo stałe na nowe źródło ciepła, a zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła albo elementów ocieplenia nieruchomości czy wykonania audytu energetycznego.
To idealne rozwiązanie dla osób, których dochód roczny nie przekracza 100 000 złotych, lecz skorzystać mogą z tego także gminy (w formie pożyczki uzupełniającej dla beneficjentów) lub może ona zostać przeznaczona jako dofinansowanie na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego. Co ważne, wnioski można składać on-line poprzez portal gov.pl. Zostaną one rozpatrzone szybciej, niż w poprzedniej edycji Programu, bo w ciągu 30 dn

Wyścig po dotację

Na instalację fotowoltaiczną nie trzeba wydatkować aż 30 tys., pewnie dlatego jest aż tylu inwestorów.
Wyniki niedawno przeprowadzonego przeprowadzonego badania Oferteo.pl wskazują, że głównym argumentem, który przekonuje Polaków do podjęcia decyzji o inwestycji w fotowoltaikę jest oszczędność. Chęć ograniczenia kosztów energii przekonała w ubiegłym roku do montażu paneli aż 84 proc. inwestorów. Kolejną kwestią, którą się często kierowali, była ekologia wskazywana przez 57 proc. badanych.

Połowa instalacji fotowoltaicznych zamontowanych w 2019 roku miało moc 6-10 kWp (kilowatt-peak). Taki zestaw produkuje około 600-1000 kWh energii elektrycznej rocznie. 46 proc. badanych zdecydowało się natomiast na instalację o mocy 2-5 kWp, co powinno dawać odpowiednio 200-500 kWh na rok, czyli zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne średniej wielkości gospodarstwa domowego. Taką inwestycję zrealizować można nawet w granicach 10 tys. zł, uzyskując dotację do 5 tys. zł.
Zestawy paneli, na które decydują się Polacy, zajmują zwykle powierzchnię od 21 do 30 mkw. (25 proc. badanych). Popularne są również mniejsze instalacje 11-20 mkw. (23 proc.) albo te nieco większe 31-40 m2 (17 proc.). Co ciekawe, w ubiegłym roku aż 18 proc. badanych zamontowało na swojej posesji panele, które zajmowały powyżej 41 mkw.
Wiele osób wciąż może mieć wątpliwości, czy warto inwestować w fotowoltaikę. Odpowiedzi tych, którzy już się na nią zdecydowali, powinny studzić te obawy. Aż 96 proc. osób, które rozpoczęły produkcję ekologicznej energii na własny użytek, jest zadowolona z tego wyboru. Na dodatek 37 proc. deklaruje, że w przyszłości planuje rozbudować swoją instalację.

źródlo - Legnica.naszemiasto.pl]


Aktualności

Na naszej stronie publikujemy najnowsze newsy ze świata nieruchomości.

Najchętniej czytane