Szukaj nieruchomości


Kwadrat Nieruchomości

Aktualności ze świata nieruchomości

09
12/16

Od 1 listopada do 31 marca nie usuwa się z mieszkania osób mających wprawdzie orzeczony wyrok, ale bez wskazania innego lokalu, do którego nastąpi przekwaterowanie. Od tej zasady są jednak wyjątki. Ochrona nie obejmuje osób, w stosunku do których została orzeczona eksmisja z prawem do lokalu oraz stosujących przemoc w rodzinie, zakłócających spokój lub zajmujących lokal bez tytułu prawnego


Czytaj więcej...

Mieszkanie w darowiznie od bliskiej osoby, ale z zastrzeżeniem, że do końca życia będzie w nim mieszkała (w akcie notarialnym umowy darowizny zastrzeżone zostało na jej rzecz dożywotnie bezpłatne jego użytkowanie). Co robić, jeśli taka osoba przestanie za nie płacić? Czy jesteśmy zobowiązani spłacać takie długi?


Czytaj więcej...

Planowane przez rząd przekształcenie użytkowania wieczystego we własność ma również objąć grunty pod domami jednorodzinnymi.


Czytaj więcej...

O charakterze – mieszkalnym lub firmowym – budynku i gruntu decydują zapisy w ewidencji gruntów i budynków. Co ciekawe, co do zasady nie prowadzi jej wójt gminy (burmistrz lub prezydent miasta), ale starosta powiatowy, choć przepisy pozwalają również na przekazanie im tego zadania.


Czytaj więcej...
15
08/16
Sprzedaż nieruchomości bezpieczniejsza
Opublikowano dnia 15 sie, 2016

 Na podstawie działających od ponad miesiąca przepisów notariusze, komornicy i naczelnicy urzędów skarbowych, działający jako organ egzekucyjny, składają te wnioski za pośrednictwem specjalnego systemu teleinformatycznego. To usprawnienie miało m.in. ukrócić praktyki polegające na kilkukrotnej sprzedaży tej samej ziemi lub mieszkania różnym nabywcom przez nieuczciwych sprzedawców.


Czytaj więcej...
Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest rozsądną alternatywą dla popularnego szamba. Jest tania w eksploatacji i wygodna w użytkowaniu przez wiele lat. Jej budowa nie zawsze jednak jest możliwa. Czy przydomowa oczyszczalnia ścieków wymaga pozwolenia na budowę? Kiedy możemy rozpocząć budowę oczyszczalni? Na jakich terenach nie można budować oczyszczalni ścieków?
Czytaj więcej...
Powietrzne pompy ciepła typu split to urządzenia pozwalające na ogrzewanie budynków oraz podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Szczególne zastosowanie znajdują one właśnie teraz, w okresie jesiennym, gdy póki co stale mamy do czynienia z dodatnimi temperaturami.
Czytaj więcej...

Planujesz ocieplenie ścian domu? Wymianę okien bądź instalacji grzewczej? Od przyszłego roku na te prace remontowe będzie można uzyskać dofinansowanie. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił właśnie nowy program wsparcia: „Ryś – termomodernizacja budynków jednorodzinnych”.

 


Czytaj więcej...
30
12/15
Jakie zmiany w 2016 r. na rynku nieruchomości?
Opublikowano dnia 30 gru, 2015

W przyszłym roku sektor nieruchomości czeka kilka sporych zmian. Niektóre z nich są korzystne, jednak większość może źle wpłynąć na rynek.


Czytaj więcej...
30
12/15

W pierwszej połowie 2016 r. zamierzałem zaciągnąć kredyt na budowę domu. Uzbierałem około 12 proc. kosztów budowy, co miało stanowić wkład własny ponad obowiązkowe 10 proc. Niestety, obawiam się, że kredytu nie dostanę, bo od przyszłego roku wkład własny musi wynosić co najmniej 15 proc. Czy to prawda i czy da się jakoś ominąć ten wymóg – pyta czytelnik


Czytaj więcej...

Aktualności

Na naszej stronie publikujemy najnowsze newsy ze świata nieruchomości.